Postuar ne

A keni kufizime të antenës?

Pra, ju jeni një entuziast i radios amatore. Sapo u vendosët në një apartament të ri dhe arritët në përfundimin se fqinjët tuaj nuk do t'ju lejojnë të instaloni një antenë në çati.

Epo, është mirë. Ju jeni akoma të ngazëllyer me shtëpinë e re, kështu që vendosni të qëndroni vetëm në dorën tuaj të vjetër FM. Ju shkoni afër dritares dhe filloni të përpiqeni të godisni të gjithë përsëritësit në zonë. Ju nuk godisni një të vetëm. Tashmë i dëshpëruar, ju fut krahun jashtë dritares, vendosni HT në fuqinë e plotë dhe akoma, asgjë. Ju vështirë se mund të dëgjoni një transmetim.

Mos e shpërndani. Ti nuk je vetëm. Kjo ka ndodhur me shumë proshutë të tjerë në të gjithë botën. Nëse ju pëlqen vërtet hamradio për thelbin e të pasurit QSO me proshutat e tjera dhe të diskutoni rreth teknologjisë, përsëri mund të përdorni IRN - Rrjeti Ndërkombëtar i Radios.

Ky sistem është i lidhur me disa kanale RF hamradio në të gjithë botën dhe ju mund të qëndroni në kontakt me komunitetin. E tëra që ju nevojitet është lidhje WiFi, ose një plan të dhënash 3G / 4G dhe jeni të lidhur. Vini re se keni nevojë për një licencë të vlefshme hamradio nëse doni të transmetoni në IRN.
Eshte qejf. Stillshtë akoma hamradio! (nëse nuk mendoni se hamradio është vetëm CW - Mos lejoni të tjerët t'ju tregojnë se çfarë është dhe çfarë nuk është hamradio. Mendoni për veten tuaj. Gëzoni hobi! Ne nuk jemi më në vitet '60)

Hamradio është ajo që dëshiron të jetë!

nga CT1EIZ

 

Postuar ne

Fito një Radio falas Inrico T298s 3G / Wifi + UHF (400-470 MHz)

Ky është shansi juaj i madh për të fituar një marrës falas të rrjetit UHF - shitësi më i mirë Radio Inrico T298s 3G / Wifi + UHF (400-470 MHz)

Ju nuk keni pse të blini asgjë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të regjistroheni në gazetën tonë me thirrjen tuaj dhe të merrni një hyrje falas në lotarinë që do të ndodhë më 31/12/2017.

Ne do të kontaktojmë fituesin përmes postës elektronike, kështu që sigurohuni që të shtoni adresën tonë të postës elektronike në kontaktet tuaja, kështu që nuk do të përfundojë në dosjen e postës së padëshiruar. Adresa jonë e postës elektronike është hamradio@megahertz.shop

Por ju mund të rrisni shanset tuaja për të fituar, duke fituar shënime shtesë falas në lotarinë! Shihni se si mund të merrni shënime shtesë:

Pasi të regjistroheni, merrni kodin tuaj unik dhe thjesht duhet të ndani me miqtë tuaj. Shikoni se si mund të rrisni shanset tuaja:

Çdo regjistrim i referuar +100 shënime
Ndani në Facebook +10 shënime
Ndani në Twitter +10 shënime
Ndani në Google+ + 10 shënime
Ndani në WhatsApp +10 shënime
Secili vizitor i referuar +1 hyrje
Ndani në hyrjen në LinkedIn +1
Ndani në hyrjen në Pinterest +1

Thjesht regjistrohuni më poshtë. Sapo ta bëni, mund të kontrolloni se sa shënime keni grumbulluar! Paç fat!Postuar ne

Shtoni gjurmimin GPS në Radion tuaj të Rrjetit duke përdorur një RadioTone RT4

Radio-Tone RT4 vjen me një zgjidhje softuerike të ngulitur që lejon të kontrolloni vendndodhjen e bashkëpunëtorëve tuaj, miqve ose Hams të tjerë.

Ose e përdorni për punë me aplikacione si Zello, ose për hobi hamradio me IRN, RadioTone është radioja dore e rrjetit më të përparuar. Ajo përmban një rast të fuqishëm me pamjen e një Motorola moderne. Bateria e tij zgjat përgjithmonë dhe altoparlanti jep një tingull mahnitës të fortë dhe kristal.

 

Telefoni inteligjent RT4 PTT është një produkt pa licencë dhe nuk ka kufizime në distancë ndryshe nga radiot tradicionale. Shtë i përshtatshëm për 3G, 4G dhe Rrjetin Wifi, me Antenë GPS me saktësi të lartë me Program të Pozicionimit Online të Përfshirë. Vendndodhja e menjëhershme mund të gjurmohet nga platforma të ndryshme (PC dhe smartphone). Pronarët mund të ndjekin Historikun e Vendndodhjes dhe Shpejtësinë e çdo telefoni; do të ketë një alarm dhe njoftime për çdo telefon nëse nga gjeofence, të vendosur nga pronari i rrjetit.

Informacioni për blerjen mund të gjendet këtu

Postuar ne

Hamradio në një tren

Të gjithëve na pëlqen të flasim me bashkësinë hamradio, apo jo? Po sikur të mund të mbani lidhje me proshutat e tjera, kur udhëtoni me dorën tuaj dhe pa qasje në një përsëritës lokal?
Imagjinoni një udhëtim me vend të gjatë, me tren të gjatë, plot QSO të këndshme dhe relaksuese.
Ditën tjetër, RedBull Air Race erdhi në Oporto, Portugali. Ndërsa jetoj në Lisbonë, vendosa të marr 300 km udhëtim me tren për të parë garën. Mora timen radio e rrjetit dore me mua Duket tamam si një marrës marrës konvencional. Por nuk është kështu. Shtë një celular me një buton PTT. Me TeamSpeak 3 të instaluar dhe akorduar në IRN - Rrjeti Ndërkombëtar i Radios, Isha i lidhur me grupin tim të preferuar të bisedave hamradio: Kanali Guild QSO. Unë ju them… Çfarë udhëtimi fantastik. Epo, duhet ta pranoj, e dua një udhëtim të bukur me tren ndër-vend. Unë vetëm u ula mbrapa, u çlodha dhe shijova pamjet përmes dritares time, ndërsa flisja me miqtë e mi të proshutës. Për fat të mirë, ky tren ofronte lidhje falas Wi-Fi, por unë gjithashtu mund të kisha përdorur dataplanin tim 3G.
E di që kjo është larg hamradio konvencionale, por gjërat po evoluojnë. Nëse për ju nuk është hamradio, sepse po përdorni një rrjet tregtar për transportin zanor, unë ju respektoj, por… Mënyra si e shoh? Një hamradio OM, në një udhëtim relaksues me tren, me një radio dore të lezetshme, që flet me proshutat e tjera, në anën tjetër të oqeanit. Për mua, kjo nuk është gjë tjetër veçse “hamradioing".
Shijoni udhëtimin tuaj!

Postuar ne

Si të aktivizoni AT&T 4G / LTE në radiot Rfinder

Ekziston një procedurë e veçantë për të aktivizuar shërbimin 4G LTE në RFinder tuaj me AT&T Wireless:

Dërgoni një e-mail tek jr5788@att.com me W2CYK@rfinder.net në CC.
SUBJECT: M1 KTHIMI N L LTE
TRUPI:
«JOSH, JU LUTEM KONVERTO MY M1 TE LTE.
IMEI IM ISSHT:
NUMRI IM I TELEFONIT ËSHTË:
Kodi im AT&T ISSHT:

FALEMINDERIT PER MBESHTETJEN!
EMRI JUAJ DHE Numri yt i kontaktit »

 

Pastaj, thjesht duhet të prisni deri në disa ditë derisa të aktivizohet. Gëzoni aftësitë tuaja RFinder LTE.

Procedurë e tillë nuk është e nevojshme në vendet e tjera.

 

Postuar ne

IRN - Rrjeti Ndërkombëtar i Radios

Çfarë është IRN?

IRN (Rrjeti Ndërkombëtar i Radios) është një sistem VoIP / RoIP duke përdorur Teamspeak 3 (TS3) që lejon përdoruesit e radios të na TX / RXing RF në të gjithë botën duke përdorur pajisje të ndryshme (Telefonat celularë, Tabletët, Kompjuterët etj.) falas.

Sistemi gjithashtu lejon përdoruesit të krijojnë grupe private të bisedave për pikë për pikë ose grup privat QSO.
Nëse dëshironi të shtoni lidhjen, përsëritësin ose qendrën tuaj në sistemin IRN, ju lutemi përdorni seksionin e kontaktit me ne për të na dhënë një linjë.
TS3 është i disponueshëm në Apple, Android, PC, Mac dhe Linux. IRN ka serverin e vet privat që lejon qindra lidhje në të njëjtën kohë. Ka grupe bisedash (kanale) të ndryshme që u lejojnë përdoruesve aftësi të plota RX / TX në të gjithë rrjetet dhe sistemet e ndryshme të radios nga e gjithë bota.
Për ta bërë atë më interesante, mund të përdorni telefona të mençur me mundësi PTT si ato të renditura më poshtë. Shumica e proshutave përdorin telefona të mundësuar nga PTT, kështu që ata mund të përdorin IRN me të njëjtin stil si ata që përdorin një radio dore. Grupet e bisedave IRN mund të aksesohen përmes GPRS / 3G / 4G / Wifi ose RF (në varësi të përsëritësve).

A është akoma hamradio? Lexoje kete artikull.

Ju lutemi vini re: Ky sistem është falas për t'u përdorur si për proshutat e palicensuara * ashtu edhe për ato të licencuara. Përsëritësit e drejtpërdrejtë të radio-proshutës mund të arrihen vetëm nga proshutë të licencuar.

* Përdoruesit e pa licensuar duhet të aplikojnë për anëtarësim në IRN në mënyrë që të krijojnë një telefonatë për ta (Mos u shqetësoni, është gjithashtu falas).

Pajisjet e mëposhtme kanë një buton të dedikuar PTT që do ta bëjë përvojën tuaj edhe më të mirë kur përdorni IRN.
 

Shikoni një video demo

Drejtpërdrejt QSO duke përdorur IRN me një radio mobile - Inrico TM-7

Postuar ne

Zello në Gjermani - një komunitet i shkëlqyeshëm

Në Kanal Zello Funk ne jemi një komunitet i shkëlqyeshëm radioje.

Këtu takohen operatorët e radios hobi, radio-amatorët e mëparshëm dhe aktivë, menaxherët, amvisat, shoferët e taksive dhe shoferët e kamionëve, siguria dhe studentët. Të gjithë mund të bashkohen dhe të jenë të mirëpritur në kanal.

Aplikacioni falas zello funksionon në çdo PC, Android, BlackBerry ose IOS.

Zello e shndërron celularin në një radio dore. Kjo është, mesazhet zanore riprodhohen drejtpërdrejt në kohë reale në partnerët e thirrjes. E vetmja gjë që duhet të bësh është të shtypësh butonin shtytje për të folur dhe do të dëgjohesh nga miqtë.

Në Zellofunk, ne flasim për gjërat e përditshme dhe argëtohemi me njëri-tjetrin. Ne jemi duke bërë shaka, duke qeshur dhe duke shijuar mundësinë për të arritur miqtë e radios zello në të gjithë botën. Ne gjithashtu flasim për çështje serioze dhe mbi të gjitha ndihmojmë njëri-tjetrin kur është e nevojshme.

nga Nicu nga zello.info

Radio Tone RT4 - 4G WiFi Zello Marrës

Sure F25 - 4G Wifi Zello Marrësi

Postuar ne

Zello gjatë ngasjes

Radio Zello në makinë

Në mënyrë që të lehtësojë përdorimin e qelizave gjatë ngasjes dhe për ta bërë atë më të sigurt, një buton Bluetooth PTT mund të përdoret kur përdorni një telefon celular.

Në shembullin e ilustruar, një Samsung Galaxy S7 u përdor me një "Buton Auto Media Media" nga XCSource.
Të dy pajisjet mund të bashkohen lehtësisht dhe të punojnë në mënyrë të përsosur.
Çelësi i luajtjes / pauzës është përcaktuar si një çelës dërgimi dhe funksionon (në varësi të cilësimit) në PTT si dhe në modalitetin këmbe.
Gjithashtu, butonat e volumit janë në funksion dhe lejojnë rregullimin e volumit celular.

Aksesorët e përfshirë lejojnë lidhjen e drejtpërdrejtë (me klip) në timon. Dora nuk duhet të largohet nga timoni ndërsa shtypni butonin PTT.

Përndryshe, Mediabutton gjithashtu mund të ngjitet në një vend të përshtatshëm (duke përdorur shirit ngjitës të furnizuar).

Pas provave të para, kombinimi i telefonit celular me Mediabutton dhe integrimi në qendrën mediatike të automjetit (për të rritur volumin e marrësit) është një zgjidhje e dobishme për funksionimin e qelizës mobile!

Autori: Nicu nga http://zello.info